parabola

Mate vás pojem HD?

Přečtěte si v našem přehledném průvodci logy HD, co znamenají
Nalézt cestu v HD bludišti nemusí být těžké. Sestavili jsme průvodce všemi termíny a jejich významy, takže vybrat si správný televizor s vysokým rozlišením pro vás bude jednoduché.

HDTV


Vysvětlení pojmu HD

HDTV

Co je to?
Vysoké rozlišení (HD) vám umožňuje vychutnat si domácí zábavu s úžasnou kvalitou obrazu a zvuku.
Když sledujete filmy na discích Blu-ray Disc™, je to jako byste byli v kině.
Stejné je to při zapojení konzole PLAYSTATION®3. Postavy a scény ožívají na obrazovce.
To vše je možné díky mnohem vyššímu rozlišení v televizorech s vysokým rozlišením, což vytváří neuvěřitelně jasný obraz s mnoha detaily.
To je vše moc hezké, ale jak to funguje a co vlastně znamenají všechna ta loga?

Jaké rozlišení?
HDTV Čím více pixelů, tím lepší rozlišení a jemnější detaily

Standardní rozlišení u televizorů je 720 x 576 pixelů nebo 576 řádků 720 pixelů.
Vysoké rozlišení televizních obrazovek má mnohem vyšší hodnoty, od více než dvojnásobného rozlišení 1280 x 720 po pětinásobné rozlišení 1920 x 1080 pixelů u pokročilejších modelů.
Čím více pixelů, tím lepší je rozlišení a tím jemnější detail můžete v obraze vidět. Ale co dalšího umožňuje vysokému rozlišení, aby poskytovalo tak úžasnou kvalitu obrazu? Je to rozdíl mezi progresivním a prokládaným signálem. Jednoduše řečeno, je to způsob, kterým je obraz zapisován a zobrazován na obrazovce.

HDTV Prokládaný formát: obrazovka se zaplňuje ve dvou fázích.

Jak to funguje?
U prokládaného formátu je obrazovka zaplněna ve dvou fázích, nejprve lichými řádky a potom sudými řádky.
Jelikož je pohyb tak rychlý, že jej lidské oko nerozpozná, můžete vnímat „blikání“.
Progresivní signál je pokročilejší, zapisuje obsah obrazu najednou, což znamená, že můžete vidět všechny detaily na obrazovce najednou.
Nejběžnější formáty vysokého rozlišení jsou 720p, 1080i a 1080p. To označuje, jak detailní je rozlišení a také jaký formát zápisu obrazu používá („i“ znamená prokládaný a „p“ znamená progresivní). 1080p je nejpokročilejší forma vysokého rozlišení.
Již víte, jak vysoké rozlišení funguje, a nyní k tomu, jak rozluštit všechna loga a technické údaje.

Co znamenají loga?

HDTV

HD Ready má minimální rozlišení 720 řádků pro zobrazení obsahu s vysokým rozlišením.
Může přijímat formáty obrazu HD 720p a 1080i, ale nemusí zobrazit plné rozlišení od více pokročilých zdrojů 1080p.
Obraz se může lehce zkreslit, takže to není dokonalé, ale stále se vám dostane neuvěřitelné kvality obrazu u disků Blu-ray Discs™, kvalitních disků DVD a her PLAYSTATION®3.
Abyste mohli použít toto logo, musí být televizor širokoúhlý a musí disponovat možností analogového připojení i připojení HDMI™.

HDTV

HD Ready 1080p nebo „Full HD“ je funkce. Rozlišení obrazovky splňuje minimální požadavky pro HD Ready a navíc disponuje 1920 x 1080 pixely.
Zobrazuje obsah 1080i a 1080p bez zkreslení, což znamená, že si můžete vybrat větší obrazovku, než kterou máte nyní (i v případě, že váš pokoj není tak velký).
Jemnější detaily znamenají, že můžete sedět blíže u větší obrazovky televizoru, aniž byste viděli jednotlivé pixely, takže si můžete plně vychutnat domácí zábavu příští generace.
Navíc logo HD Ready 1080p zaručuje, že obsah lze reprodukovat při 24 Hz (24 snímků za sekundu) i při 50 Hz a 60 Hz (např. DVD).

HDTV

HDTV zahrnuje kromě požadavků HD Ready i digitální tuner pro televizor. To znamená, že můžete přijímat i zobrazovat obsah s vysokým rozlišením, aniž byste museli přidávat tuner.
HDTV 1080p je stejné jako HDTV, ale dokáže si poradit i s plným rozlišením HD 1920 x 1080 i s obsahem 24p (např. filmy na discích Blu-ray Disc™).

HDTV

Sony Gold Full HD je náš způsob, jak vám pomoci zařídit si svět s vysokým rozlišením doma. Všechny výrobky mají rozlišení obrazovky 1080 řádků.
To znamená, že můžete připojit televizor k videokameře Handycam®, fotoaparátu Cyber-shot, přehrávači disků Blu-ray Disc™ nebo konzoli PS3™ pro úplné nastavení Full HD. Takže nepřestávejte se dívat po tomto logu a vytvořte si vlastní zážitek s vysokým rozlišením.

HDTV je digitální televizní vysílání s nejvyšší kvalitou obrazu. Na rozdíl od doposud užívaných standardů PAL nebo NTSC (tzv. Standard Definition) má obraz v HDTV pětkrát více detailů, takže je nesrovnatelně ostřejší a mnohem realističtější.

Každý lístek na každé květině je čistý a ostrý. Na motýlích křídlech vidíte každý detail. Televize HDTV poskytuje obraz s výjimečně jemnými detaily a neuvěřitelně bohatými barvami. Mnoho programů televize HDTV je vysíláno s prostorovým zvukem, který poskytuje výjimečně věrohodné zážitky. Můžete užívat také všech dalších výhod dnešního digitálního televizního vysílání.

Pojem HD ready pak vyjadřuje, že zařízení, které je jím označeno, splňuje stanovené normy a je s HDTV plně kompatibilní.

Proč přejít na televizi v HDTV?

Nesrovnatelně vyšší kvalita obrazu a zvuku
Televize s vysokým rozlišením (HDTV) je digitální. Televizní signály jsou přenášeny a přijímány v digitální podobě, což přináší celou řadu nových výhod. Díky absenci analogového rušení je obraz podstatně ostřejší, bez duchů nebo "vločkových" efektů, které vznikají u nedokonalého analogového příjmu. Televizní stanice mohou pomocí digitálního přenosu poskytovat mnohem více informací, čímž dávají uživateli k dispozici nejen podstatně širší výběr kanálů, ale také nové interaktivní obrazové a datové služby.

Obraz je širokoúhlý
Obraz televize HDTV má poměr stran 16:9 (širokoúhlý), čímž vzniká panoramatický efekt obrazu.
S obrazem může být vysílán prostorový zvuk
Televize HDTV může vysílat vícekanálový prostorový zvuk, jaký bývá zaznamenán například na discích DVD.

HDTV


Jednoduché propojení díky HDMI
Zásuvka HDMI (multimediální rozhraní pro nejrychlejší přenos dat) vám umožňuje vychutnat plně digitální, nekomprimovaný obraz i zvuk s nejvyšší věrohodností bez složitých a náročných kabelových propojení. Jinými slovy, HDMI dokáže v jediném tenkém kabelu vést digitální obraz špičkové kvality a současně i skutečný, mnohokanálový prostorový zvuk. To, k čemu jste dříve potřebovali několik kabelů, dnes zvládnete s jediným a ve vyšší digitální kvalitě. Vaše zážitky ze sledování filmů mohou být ještě realističtější!

HDTV


Přednosti a výhody HDMI
  • jediný kabel pro obraz i zvuk
  • plně digitální, tudíž odpadá převod mezi analogovýma digitálním signálem
  • data jsou nekomprimovaná a z toho plyne nedostižitelná kvalita obrazu i zvuku
  • rychlý přenos dat až 5 Gb/s, hravě tedy zvládne HDTV s 2,2 Gb/s
copyright © DS media, create by Viktory design