parabola

Pozemní digitální vysílání (DVB-T)

DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) neboli pozemní digitální vysílání je nový systém přenosu televizního signálu, který postupně nahradí současné televizní vysílání.

Proč si pořídit DVB-T
Nedostupnost kvalitního analogového signálu
Existuje mnoho míst, kde pozemní televizní vysílání zachytíme ve špatné kvalitě a obraz je rušen různě plovoucími šikmými pruhy, obsahuje vícenásobné kontury nebo zašumění. Zde pomůže digitální technika, protože digitální signál je totiž podstatně méně citlivý na odrazy a na degradaci šumem než analogový.

Nové televizní stanice
Součástí stávajících DVB-T multiplexů je několik televizních a rozhlasových stanic, které v analogovém vysílání nenaleznete. Dá se očekávat, že počet těchto doplňkových stanic, pro které není v analogovém éteru prostor, v blízké době ještě výrazně vzroste.

Příjem na pokojovou anténu
V mnoha místech je také obtížné či dokonce nemožné vybudovat vlastní venkovní anténu. V takových případech je pořízení DVB-T přijímače nejefektivnějším a často i jediným technicky schůdným řešením.

Náhrada za kabelovou televizi
Pro diváky, kterým stačí české volně šířené programy se jednorázová investice do DVB-T přijímače brzy vrátí. Nabídka programů vysílaných v systému DVB-T bude postupně rozšiřována.

Zachytávání a digitální zpracování videa na PC
DVB-T vysílání je ideální pro zachytávání a ukládání v původní kvalitě na digitální média (HDD, CD-R, DVD+-R...), a to se zcela minimální námahou. Celé zpracování záznamu na PC pak sestává pouze z následujících kroků: zachycení (uložení) programu na pevný disk, střih videa (zarovnání přesahu začátku a konce, vystříhání reklam), autorizace DVD, vypálení na DVD médium.

Mobilita
Díky svým vlastnostem je možné digitální vysílání přijímat i v jedoucím dopravním prostředku. Vyrábějí se digitální přijímače, které je možné napájet z autobaterie.

Elektronický programový průvodce a interaktivní služby
Digitální vysílání umožňuje prostřednictvím elektronického programového průvodce zobrazovat informace o vysílaných programech a televizní program na další dny. S rozvojem digitálního vysílání přibudou různé interaktivní služby jako jsou hry, hlasování, prohlížení webových stránek, e-mail a další. Pro interaktivní služby bude nutný přijímač podporující domácí multimediální platformu MHP.

Jaké jsou nevýhody digitální televize?

Nutný je digitální přijímač nebo televizor s DVB-T tunerem
Základní nevýhodou digitálního příjmu je fakt, že je nutné zakoupit digitální přijímač nebo digitální televizor nebo jiné zařízení, které umožňuje příjem DVB-T signálu.
Digitální televize není dostupná na celém území České republiky
Digitální televize u nás teprve startuje a zatím nepokrývá celé území republiky. V příštích letech se bude pokrytí postupně rozšiřovat, až digitální vysílání zcela nahradí současné analogové.

Co přinese zavádění digitální televize státu?

Optimální využití frekvenčního spektra a ekologické aspekty
V současnosti již není možné přidat pro přeplněnost frekvenčního spektra další celoplošný program. Pásmo uvolněné digitalizací, které nebude využito pro vysílání DVB-T, bude možné použít i pro jiné účely. Nezanedbatelné jsou také ekologické aspekty digitálního vysílání. Vysílač v DVB-T systému spotřebuje pouze desetinu potřeby elektrické energie vysílače analogového.

Bude mít digitální vysílání nějaký přínos pro průmysl a obchod?

Poptávka po nové technologii
Vzhledem k tomu, že se počítá s kompletním přechodem na digitální vysílání během příštích 10 let, bude zde velký prostor pro výrobce a prodejce set-top boxů a integrovaných televizních přijímačů.

Konkurence na televizním trhu, nové služby
Digitální televizní vysílání umožní konkurenci na trhu televizních stanic a otevře prostor pro nové televizní programy a služby.

Podrobné a aktuální informace o DVB-T vysílání (včetně map pokrytí)
naleznete zde:Jak přijímat pozemní digitální vysílání?

Digitální přijímač
K jakémukoliv televizoru je možné dokoupit samostatný digitální přijímač. Přístroj se zapojí mezi anténu a televizor, přijímá digitální vysílání a převádí je na obraz a zvuk s kterým si dokáží poradit všechny televizory.
K přístroji není nutné dokupovat speciální anténu, postačuje stávající střešní nebo pokojová anténa. Přístroj dokáže využít všech možností digitálního vysílání, v závislosti na svém vybavení.

ntegrovaná digitální televize a kombinované televizory
Postupně budou přibývat také kombinované modely televizních přijímačů (s analogovým i digitálním příjmem), případně televizory určené již pouze pro příjem digitální.
Televizor, který má zabudován digitální tuner nazýváme tzv. integrovaným digitálním televizorem (IDTV - Integrated Digital TV).

Přenosný přijímač
DVB-T vysílání výrazně sníží nároky na velikost a nasměrování televizních antén. Proto bude možné přijímat televizní signál i v místnosti na krátkou prutovou anténu.
Tato vlastnost umožní výrobu i velmi malých přenosných digitálních přijímačů nebo zabudování digitálního přijímače do mobilního telefonu.

Karta pro příjem a záznam televizního vysílání na osobním počítači
Signál je možné přijímat prostřednictvím přídavné DVB-T karty. Ta po zapojení do počítače umožňuje sledovat televizní vysílání na monitoru, nahrávat pořady na pevný disk a využívat i další služby digitálního vysílání.
Pro notebooky a přenosný příjem jsou k dispozici přístroje, které se k počítači připojují přes USB port. Na trhu se již objevují také první DVB-T adaptéry ve formě PCMCIA karet.

Příjem v pohybujícím se dopravním prostředku
Díky svým vlastostem může být DVB-T vysílání přijímáno i v pohybujících se dopravních prostředcích.
Nabízí se zde možnosti integrace DVB-T s navigačními systémy, případně využití DVB-T pro zvýšení komfortu cestujících veřejnou dopravou.

Zapojení digitálního příjímače

K televizoru je digitální přijímač připojen většinou pomocí kabelu SCART, podobně jako např. DVD přehrávač. Příklad typického zapojení DVB-T přijímače a ostatních domácích A/V komponent najdete na obrázku.

zelená - analogový obrazový signál (RGB,S-Video, CVBS) - SCART
červená - analogový zvukový signál; kabely s konektory Cinch
modrá - digitální zvukový signál (S/PDIF) - koax nebo opitika
fialová - připojení reprosoustav

Obrázek ukazuje typické zapojení Set Top Boxu v domácnosti. Ilustrace: Česká televize

Drtivá většina přijímačů je vybavena dvěma konektory SCART, z nichž alespoň jeden dává na výstupu obrazový signál ve formátu RGB a většinou i S-video, kompozitní formát CVBS je samozřejmostí.

Druhý SCART je obvykle určen pro propojení s videorekordérem nebo satelitním přijímačem, a proto mívá zvukově i obrazově (CVBS) osazen nejen výstup, ale i vstup, a ti lepší se mohou pochlubit i RGB vstupem. Vedle toho mívají DVB-T přijímače i klasický AV výstup (video/L/R) na třech konektorech typu Cinch. Poměrně obvyklý je i digitální zvukový výstup SPDIF podporující formát Dolby Digital (AC-3). Na majitele postarších televizorů bez nebo s omezeným počtem AV vstupů výrobci také nezapomínají, a tak je většina STB vybavena také interním modulátorem.

Jeho výstupní signál je buďto přímo interně sloučen se vstupním signálem z antény, anebo lze téhož docílit propojením smyčkovacího výstupu (většinou označen RF Loop Out) se vstupem slučovače (označen RF IN), který je součástí interního modulátoru. Sloučený signál je pak k dispozici na samostatném konektoru IEC, většinou označeném jako TV Out. Pro datové připojení přijímače k počítači nebo k dalšímu Set Top Boxu, umožňující nahrát do něj buďto nové programové vybavení, nebo okopírovat naladěné programy, slouží sériové rozhraní RS232 vyvedené na devítipinovém konektoru typu D-Sub.
copyright © DS media, create by Viktory design